edukacja szkolna

Na tej stronie będą umieszczane zabawy, zadania i ćwiczenia dla nauczycieli muzyki w szkołach ogólnokształcących albo też dla muzyków uczących dzieci i młodzież prywatnie, w ogniskach muzycznych czy domach kultury. Zapraszam również chętnych autorów do przysyłania na mój adres wymyślonych przez nich zabaw i ćwiczeń i obiecuję, że wszystkie przestudiuję, a wybrane opublikuję na tej stronie.

Przyjętym przeze mnie założeniem jest możliwość uprawiania i tworzenia muzyki bez znajomości nut i bez umiejętności gry na instrumentach muzycznych, a także to, że muzyka może powstawać z najróżniejszych dźwięków, również tych uznawanych dotychczas za niemuzyczne.

Zaczynam poniższy zbiór od zabaw zaproponowanych przez troje kompozytorów, z których każdy prowadził kiedyś lub nadal prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi i młodzieżą amatorsko uprawiającą muzykę. Są to Anna Maria Huszcza, Tadeusz Wielecki i ja. Zapraszamy do korzystania z naszych zadań i ćwiczeń. Polecam też gorąco teksty do grania Karlheinza Stockhausena „Aus den siebien Tagen” i partytury graficzne Bogusława Schaeffera i Romana Haubestocka-Ramatiego – do znalezienia w internecie. Powodzenia! kk

partytury 3D wykonane przez dzieci w klasie Anny Marii Huszczy

„partytury_3D” wykonane przez dzieci w klasie Anny Marii Huszczy

Recepturka muzyczna

Ilustracja muzyczna

komplet zabaw muz.

Partytura_3D

Zabawy dzwiękowe

Slowa, melodia, wysokosc, rytm

Cwiczenia z improwizacji – materialy – Krzysztof Knittel

Wiewioreczka

Zabawy muzyczne

Wykonane przez dzieci "partytury_3D"

Wykonane przez dzieci „partytury_3D”