Krzysztof KNITTEL
ur. 1947 w Warszawie, studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziałach Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (u Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego). Brał udział w Kursach Zastosowań Matematyki organizowanych przez Polską Akademię Nauk w Warszawie (1974) i w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1974 i 76). Od 1973 współpracował ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.

Realizuje utwory komputerowe i elektroakustyczne, tworzy instalacje dźwiękowe, pisze utwory orkiestrowe, kameralne, sceniczne ? między innymi dla Filharmonii Narodowej, NOSPR-u, Orkiestry Kameralnej PR Amadeus, Sinfonii Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej, Cameraty Silesia, dla solistów – Elżbiety Chojnackiej, Janusza Olejniczaka, Olgi Pasiecznik (otrzymała nagrodę Orfeusza na Warszawskiej Jesieni za kreację w The Heartpiece, Double Opera skomponowanej wspólnie przez Krzysztofa Knittla i Johna Kinga). Jako kompozytor i wykonawca swoich utworów koncertował w większości krajów europejskich, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej (m.in. monograficzne koncerty w Brazylii, w Czechach, w Hiszpanii, w Niemczech, w Rosji, na Węgrzech, udział w festiwalach Warszawska Jesień, ISCM w Paryżu i Zagrzebiu, Fylkingen w Sztokholmie, Living in A Virtual World w Toronto, Experimentelle Musik Festival w Monachium, New Europe 99 Festival i Experimental Intermedia w Nowym Jorku, Ilkhom XX w Taszkiencie, Pan Music Festival w Seulu, Festival International de Musique Experimentale w Bourges, Ton-Art w Bernie, Musica Ficta w Wilnie, Dresdner Tage der zeitgenössischen Musik, Melos-Etos w Bratysławie, Alternativa w Moskwie i wielu innych).

Jest współtwórcą grup muzyki improwizowanej: Grupy Kompozytorskiej KEW (1974-76), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-84), Pociągu towarowego (1986-2017), European Improvisation Orchestra (1996-98), CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003).

W 1981 roku współpracował z Komisją Kultury Solidarności regionu Mazowsze, w stanie wojennym działał w środowiskach kultury niezależnej. W latach 1989-92 był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, współtworzył festiwal Audio-Art w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, w latach 1995-98 był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień, w latach 1999-2003 prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Wiceprezes Polskiej Rady Muzycznej (2000-2005), od 2005 do 2017 przewodniczył tej Radzie. Od 2014 jest członkiem zarządu Europejskiej Rady Muzycznej. Od 2003 do 2006 był członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A., od 2004 do 2010  członkiem Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, a od 2006 Rady Stowarzyszenia ZAiKS. Od 2006 roku prowadzi utworzony przez siebie międzynarodowy festiwal muzyki improwizowanej Ad Libitum. Jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wykładał też w akademiach muzycznych w Łodzi i Krakowie.

W 1985 roku otrzymał nagrodę Solidarności w dziedzinie muzyki (za kwartet smyczkowy poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce), w 1998 został nagrodzony przez Foundation for Contemporary Performance Arts w Nowym Jorku, w 2003 roku otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, w 2005 Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, w 2007 odznakę Zasłużony dla kultury polskiej, w 2010 Medal SPAM „Za zasługi dla Muzyki Polskiej”, w 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty. Otrzymał też Gustav Mahler Kompositionspreis 2017 i Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska 2017 za operę „Sąd Ostateczny” i w 2019 Nagrodę 100-lecia ZAiKSu.

Jako dziennikarz muzyczny współpracował z Tygodnikiem Literackim, Ruchem Muzycznym, magazynem muzycznym Studio, telewizyjnym Pegazem i Redakcją Muzyki Poważnej TVP.

Partnerzy w grupach muzyki improwizowanej to m.in.: Nuria Andorra, Andrzej Bauer, Christoph Baumann, Franziska Baumann, Jeff Beer, Wojciech Błażejczyk, Ed Bogaard, Marek Chołoniewski, Uwe Dierksen, Axel Dörner, Kevin Drumm, Joanna Duda, Tomasz Duda, Uli Fusseneger, High Definition Quartet, Tim Hodgkinson, Carl-Ludwig Hübsch, Kuba Janicki, Sławek Janicki, Pere Oliver Jorgens, Timo Kamarainen, John King, Włodzimierz Kiniorski, Martin Klapper, Jacek Kochan, Werner Kodytek, Jerzy Kornowicz, Alexey Kruglov, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Albert Markos, Laszlo Melis, Marek Mietelski, Ernesto Molinari, David Moss, Victor Nubla, Uwe Oberg, Krzysztof Olczak, Piotr Orzechowski (Pianohooligan), Paolo Pandolfo, Miłosz Pękala, Zdzisław Piernik, Adam Pierończyk, Jan Pilch, Andrzej Przybielski, Kazimierz Pyzik, Andrey Smirnov, Tomasz Stańko, Maciej Staszewski, Janusz Stefański, Raymond Strid, Tadeusz Sudnik, Olga Szwajgier, Birgit Ulher, Alexey Vorsoba, Wojciech Waglewski, Marcus Weiss, Tadeusz Wielecki, Frank Wingold, Niels Winther, Yuriy Yaremchuk, Viola Yip, Carlos Zingaro, Agata Zubel.