utwory kameralne

forma A, forma E [form A, form E] (1974) // kwintet dęty i światła // prem.: „forma A” – Koncert Grupy Kompozytorskiej KEW, Klub Stodoła, W-wa (23.04.1973); prem.: „forma E” – THE CENTER OF THE CREATIVE AND PERFORMING ARTS, SUNY, Baird Hall (11.05.1978) // KK (ca 3’; ca 9’)

à la santé (1974) // klarnet, puzon, wiolonczela i fortepian // prem.: Warsztat Muzyczny -Künstlerhaus Bethanien, Berlin – (6.12.1975); inne wyk.: Gary Hatt (cl.), James Kasprowicz (tbn.), Michael Peebles (vc.), K.Knittel (pfte) – THE CENTER OF THE CREATIVE AND PERFORMING ARTS, SUNY, Baird Hall (11.05.1978); Zespół NONSTROM – CSW Zamek Ujazdowski (jesień 2000); Zespół NONSTROM – Musica Polonica Nova, Aula Leopoldinum, Wrocław (25.02.2006); Triartet: Krzysztof Zbijowski (cl.), Tomasz Świadczyński (tbn.), Karol Marianowski (vc.), Maciej Grzybowski (pfte) – XXI Warszawskie Spotkania Muzyczne, Podchorążówka, Łazienki Królewskie (11.05.2007) // ZKP (ca 14’)

I Kwartet smyczkowy „Ursus” [I String Quartet „Ursus’] (1976/1990) // prem.: Ansambl Solistow „Studia nowoj muzyki” – Mieżdunarodnyj festiwal sowremiennoj muzyki „Moskowskaja Osień” (17.11.1997) // (ca 8’) 

Szkice #1 dla dowolnych wykonawców [sketches #1 for any performers] (1978) // partytura graficzna // prem.: Berlin (1978); inne wyk.: Zespół Muzyka Centrum, „Galeria Muzyczna” WTM, W-wa (18.12.1978); Mariusz Pędziałek (ob.), Barbara Stuhr (vno), Kazimierz Pyzik (vc.) – Teatr STU, Kraków (15.11.1982); I Zjazd Absolwentów Szkoły im. J. Elsnera (2.10.1993); Olga Szwagier (sopran), Mariusz Pędziałek (ob.), Barbara Wojciechowska (vla), Kazimierz Pyzik (vc.) – 25-LECIE MUZYKI CENTRUM, Galeria Krzysztofory, Kraków (13.06.2002); Teresa Grynia (vno), Magdalena Orzechowska (vla) – AM w Krakowie, Warsztat Kompozytorsko-Wykonawczy (24.01.2011); Zespół Kwartludium, festiwal Musica Moderna, sesja 56, AM w Łodzi (25.04.2010) // (dowolny czas trwania)

5 utworów [Five Pieces] (1980) // wiolonczela i fortepian // prem.: Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – Marcin Krzyżanowski (vc.), Piotr Grodecki (pfte) – Zakopane (1984); inne wyk.: Marcin Krzyżanowski (vc.), Piotr Grodecki (pfte) – II DNI NOWEJ MUZYKI, Filharmonia Wrocławska, koncert MUZYKI CENTRUM (15.04.1985); wykonawcy j.w. – Muzyka nie-medytacyjna”, Pracownia Dziekanka, W-wa (20.12.1985); wykonawcy j.w. – Filharmonia Narodowa w W-wie, koncert MUZYKI CENTRUM (24.02.1986); Marjolein Meiler (vc.), Klaas Bakier (pfte) – STICHTING TOUCHE, De Ijsbreker, Amsterdam (28.10.1992); Karolina Jaroszewska (vc.), Julia Samojło (pfte) – „Muzyczne pory roku – wiosna 2007”, koncert Oddziału Warszawskiego ZKP, MCKiS (11.06.2007) // AA; KK (ca 17’)

Niebo gwiaździste [Starry Sky] (1982) // dowolne instrumenty perkusyjne (5) // prem.: „Theatre Experimental de Musique Vivante”Neuwe Muziek Koncert, Stichting Logos, Gandawa (8.07.1989); Zespół Perkusyjny Amadinda, LENGYEL MUVESZETI FESZTIVAL EXPRESSZ POLONIA, Budapeszt (1997); Jakub Jeziorowski, Marta Sędkiewicz, Julia Siedler, Łukasz Warenica (perkusja), Krzysztof Knittel (sampler, laptop), Jacek Partyka (syntezator), Maciej Walczak (video), Festiwal Musica Moderna, Akademia Muzyczna w Łodzi (6.12.2007); wyk. j. w. – na festiwalu „Nova hudba plus”w Akademii Leosa Janacka w Brnie (20.11.2008); Paweł Piec, Marek Pospieszalski (saksofony), Cyprian Baszyński, Piotr Podulka (trąbki), Grzegorz Jankiela (perkusja), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas), Warsztat Kompozytorsko-Wykonawczy, Akademia Muzyczna w Krakowie (19.01.2008) // (dowolny czas trwania)

Nora (1983) // instrument klawiszowy lub harfa // prem.: K.Knittel (pfte) – wykonanie razem z utworem norcet 2 – „Portrety Kompozytorów”, Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich oraz Piwnica Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza (23.05.1988) // (ca 16’)

To co jest [It’s time now] (1983) // pięć dowolnych instrumentów i fortepian // prem.: Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej i Alma Joray (taniec) – SPOTKANIA ZE SZTUKĄ, Parafia Miłosierdzia Bożego, W-wa (23.06.1984); inne wyk.: „Muzyka nie-medytacyjna”, Pracownia Dziekanka, W-wa (20.12.1985); Studio für Zeitgenössische Musik, Leitung: Adam Kaczyński – Konserwatorium Luzern (25.05.1993); koncert „A-TO-MY lorentzen-mw2-knittel” – Galeria BWA Kraków (15.02.1994); część ostatnia utworu pt. A-TO-MY, koncert autorski K.Knittla w ramach festiwalu EKSPRES POLONIA w Muzeum Sztuki Współczesnej Mucsarnok, Budapeszt (26.01.1997); „Co w zamku piszczy” – CSW – Zamek Ujazdowski, W-wa (24.09.2000); IX Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Współczesnej Kraków /Stuttgart, Dworek Białoprądnicki (12-20.08.2002) // (swobodny czas trwania)

Walka Brata Jana {Brother John’s Struggle] (1987) // flet, puzon, gitara, skrzypce i perkusja (1) // niewykonany // na podstawie muzyki do spektaklu teatralnego w reżyserii Ireny Jun opartego na powieści François Rabelais „Gargantua i Pantagruel”, Teatr Studio, W-wa (1976) // (swobodny czas trwania)

Homage to Charles Ives (1992) // flet, obój, klarnet, fagot, fortepian, perkusja, altówka, kontrabas // prem.: Bruno Walter Auditorium, Lincoln Center, NYC – The Relache Ensemble (25.04.1992); inne wyk: The Ethical Society of Philadelphia – The Relache Ensemble (1.05.1992); Galeria Krzysztofory, MUZYKA CENTRUM (28.06.1993); Koncert Nanens (NowaJakośćNowaPrzestrzeńNowyStyl) w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie (15.05.1996) // CD Muzyka Centrum / Kamerata Krakowska (12’32”)

Pieśni Norwidowe [Norwid Songs] (2001) // sopran, fortepian // prem.: Olga Pasiecznik (sopran), Janusz Olejniczak (pfte) – UROCZYSTY KONCERT W 180 ROCZNICĘ URODZIN POETY „NORWIDOWI W HOŁDZIE” – Zamek Królewski, W-wa (24.09.2001); inne wyk. Urszula Jankowska (sopran), Natalia Pasiecznik (pfte) – V Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich – Łazienki, W-wa (23.07.2005) // TVP, KK (14’45”)

Trio (2001) // trzy dowolne instrumenty melodyczne // prem.: Katedra Interpretacji Muzyki Współcz. AM w Krakowie (7.02.2003); inne wyk.: The Seattle Chamber Players, “Icebreaker II: Baltic Voices”, international festival and symposium of contemporary music from the countries of the Baltic Sea, Seattle, Nordstrom Recital Hall (14.02.2004); Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze, Akademia Muzyczna w Krakowie (30.01.2010) // KK (5’43”)

Epizod pierwszy (2006) // skrzypce, perkusja, fortepian // prem.: Anna Zielińska (skrzypce), Ryszard Bazarnik (perkusja), Jarosław Siwiński (fort.) – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (6.11.2006); inne wyk.: wykonawcy j.w. – Muzyczne Pory Roku _Wiosna 2009, ZKP, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (27.04.2009); Marcin Orłowski (skrzypce), Daniel Piotrowski (perkusja) i Tomasz Putrzyński (fortepian), 54. Sesja Musica Moderna, AM w Łodzi (21.04.2009); Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze, Akademia Muzyczna w Krakowie (30.01.2010) // AM w Łodzi (ca 7’)

szkice #2 dla dowolnych wykonawców [sketches #2 for any performers] (2007) // partytura graficzna // prem.: Zespół Klasik-Avangard pod batutą Władzimira Bajdaja, Mała Sala Filharmonii w Mińsku, Białoruś (5.06.2008) // (dowolny czas trwania)

Cimochowizna (2009) – partytura graficzna // dowolne instrumenty // prem.: Oliwier Andruszczenko  (klarnet), Wojciech Błażejczyk (git. Elektr.), Magdalena Lisak (fort.) – Koncert 60 / 60 czyli 60 minutowych dedykacji Członków Koła Młodych ZKP, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa (20.09.2009); inne wyk.: Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze, Akademia Muzyczna w Krakowie (23.01.2010) // ZKP; AM w Krakowie; KK (ca 7’)

szkice #3 dla dowolnych wykonawców [sketches #3 for any performers] (2010) // partytura graficzna // (dowolny czas trwania)

NA FORTEPIAN SOLO

Preludium [Prelude] (1972) – fortepian // prem.: Aleksandra Krzanowska – 36. MFMW „Warszawska Jesień”, AM w W-wie (24.09.1993); inne wyk.: A. Krzanowska – XIX FPMW „Musica Polonica Nova” (24.02.1994) // AA; WJ (3’20”)

3 etiudy [3 studies] (1978) – fortepian // prem.: Adrian Konarski (pfte) – koncert Muzyka Elektroniczna 2001 w Instytucie Goethego w Krakowie (23.03.2001) // KK (11”35”)

4 Preludia [4 Preludes] (1983) – fortepian // prem.: Mireille Gleizes – Bruksela (1990?); inne wyk.: Lorenzo Cimino – SIEM Corsi Musicali Estivi “NUOVA MUSICA CONSONANTE”, Sala Cogressi Castanea, Pescara (19.07.1991); Andrew de Masi – Greenwich House Music School, Nowy Jork (21.11.1991); Aleksandra Krzanowska – 36. MFMW „Warszawska Jesień” (24.09.1993); A. Krzanowska – XIX FPMW „Musica Polonica Nova” (24.02.1994); Joanna Błażej, Joanna Pindor – Koncert Interpretacji Muzyki Współczesnej, AM w Krakowie (3.06.1996); Piotr Grodecki – Muzyka Centrum Kraków, Galeria BWA, Bielsko-Biała (10.10.1996) i CSW Zamek Ujazdowski w W-wie (29.04.1999); Corrido Gulin – Istituto Polacca di Roma (11.05.2000) // AVK; Mireille Gleizes – CD La Nouvelle Musique Consonante „Sit Down And Listen” (7’17”); Sergio Mascara (trzy preludia) – CD Nova Musica Consonante (5”32”), Aleksandra Krzanowska – WJ’93, kaseta Nr 8 (WJ/POLMIC) (8’50”)